Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University.
For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu.
Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required. |
Arturo Sandoval Quintet
Annenberg Center |
|
On November 16 at 7 p.m. Arturo Sandoval Quintet, the Grammy, Emmy and Billboard award-winning Cuban trumpeter will be performing at Annenberg Center's Zellerbach Theatre. See Music. |
ACADEMIC CALENDAR |
< Index |
1 Homecoming (Brown).
25 Thursday/Friday Schedule on Tuesday/Wednesday. Through November 26.
27 Thanksgiving Break. Through November 30.
CHILDREN'S ACTIVITIES |
< Index |
1 All Around This World: Brazilian Music and Dance; interactive cultural workshop for families; 2 p.m.; International House; $5 (ages 2+) (I-House).
9 Second Sunday Family Workshop: Maya Jade Death Mask; 1-4 p.m.; Penn Museum; free w/admission (Museum).
11 Storytime at Morris Arboretum; 10:30 a.m.; Morris Arboretum; register: https://online.morrisarboretum.org/storytime (Arboretum).
I-House Family Matinees
$5 (ages 2+), free/IHP members.
Tickets: http://ihousephilly.org
8 Sleeping Beauty.
22 The Thief of Bagdad.
Peanut Butter and Jams
Tickets $10: http://worldcafelive.com
Doors open: 11 a.m. Shows begin: 11:30 a.m.
1 Baby Loves Disco “Halloween”; $13.
16 Justin Roberts and the Not Ready for Naptime Players; $14.
22 Ratboy Jr.; $10.
6 Ubiquity, Mobility, Globality: Charting Directions in Mobile Phone Studies; implications for big data, development, policy and surveillance; 9 a.m.-4:30 p.m.; rm. 500, Annenberg School (Center for Global Communications Studies) Through November 7.
7 7th Annual Lawrence J. Schoenberg Symposium on Manuscript Studies in the Digital Age; 8:30 a.m.-4:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; $35, $10/students w/ID; register: http://www.library.upenn.edu/exhibits/lectures/ljs_symposium7.html (Penn Libraries). Through November 8, 8:30 a.m.-6 p.m.
What’s Love Got to Do with It?: Issues of Intimacy for Women of Color; 8:30 a.m.-4 p.m.; Sheraton University City Hotel; $50; register: wocaptix@gmail.com (Women of Color at Penn).
Happiness Ancient and Modern: Reflection on the History of Ethics; 3-5 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall. Through November 8, 9:45 a.m. (Philosophy).
11 Urban Fiscal Stability and Public Pensions: Sustainability Going Forward; Penn IUR 10th Anniversary event; 3-6 p.m.; 6th Floor Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
12 The Power of Affections: Poetry, Music and Spectacle in Seventeenth-Century Italian Opera Librettos; 7:30 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: johnston@sas.upenn.edu (Italian Studies). Through November 14.
22 History of Music in China; 8:30 a.m.-6 p.m.; Widener Lecture Room, Penn Museum; register: upennhcm@gmail.com (East Asian Languages and Civilizations).
Admission Donations and Hours
Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.; www.upenn.edu/ARG/
Brodsky Gallery, Kelly Writers House; free; Mon.-Thurs., 10 a.m-10:30 p.m.; Fri. 10 a.m.-5 p.m.; Sat. noon-11 p.m.; Sun. 6-11 p.m.
Burrison Gallery, University Club at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.; www.upenn.edu/universityclub/burrison.shtml
Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Charles Addams Fine Arts Gallery: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Esther Klein Gallery; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed., 11 a.m.-8 p.m.; Thurs. and Fri., 11 a.m.-6 p.m.; Sat. and Sun., 11 a.m.-5 p.m.; closed Mon. and Tues.; www.icaphila.org
International House: hours vary; info.: http://ihousephilly.org/
Morris Arboretum: daily, 10 a.m.-4 p.m.; for prices, see www.upenn.edu/arboretum/
Penn Museum: $12/adults; $10/seniors (65+); $8/children (6-17); free/members, PennCard holders and children under 5; Tues., Thurs.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum
Slought: free; Thurs.-Sat., 1-6 p.m.; www.slought.org
Van Pelt-Dietrich Library; free/ID required; for hours, see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi
Wistar Institute; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.
Upcoming
1 Itinerant Belongings; artists who engage ideas of homeland and belonging and resist a unitary sense of time or place; Slought; walk-through with curators: 5 p.m., Charles Addams Fine Arts Hall; reception: 6:30 p.m., Slought. Through December 31.
5 Art & Science Open House; art, science, Wistar history & a meet-and-greet with artists: Joel Erland & Kate Kaman; 5:30 p.m.; Wistar; register: http://wistar.convio.net/site/Calendar?id=100261&view=Detail
7 Rate of Occurrence by Create in Situ—Temporal Shift & Proceed; two sculptural installations by interdisciplinary artists Sarah Zimmer & Kim Brickley; Esther Klein Gallery. Through December 5.
10 Uncontested Spaces; drawings by Keren Katz, illustrator and cartoonist; 7 p.m.; Brodsky Gallery.
14 A Visible Feast; photography by Sally Mattison; Burrison Gallery; reception: December 5, 6 p.m. Through December 18.
28 Holiday Garden Railway; decorated for the holidays with lights that twinkle along the tracks and around the surrounding landscape; grand opening: November 29, 1-3 p.m.; Morris Arboretum. Through January 5, 2015.
Now
Works on Paper—Kathleen Shaver; the mysterious, inexpressible aspects of human existence through mark making and painting; Burrison Gallery. Through November 13.
As the Ink Flows: Works from the Pen of William Steig; explores the life of the children’s book author/illustrator William Steig; Goldstein Family Gallery, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 19.
Dear Nemesis, Nicole Eisenman 1993-2013; 120 paintings, drawings, prints and sculptures; ICA. Through December 28.
Easternsports; scripted by Jayson Musson & directed by Alex Da Corte; ICA. Through December 28.
Moyra Davey: Burn the Diaries; the act of reading is integral to Davey’s work; ICA. Through December 28.
This is What Liberation Feels Like™; Readykeulous by Ridykeulous; artists Nicole Eisenman & A.L. Steiner’s; ICA. Through December 28.
Behind the Veil; Design Philadelphia: Lyn Godley; series composed by layering multiple photographs of particular themes; International House. Through December.
Ormandy in China: The Historic 1973 Tour; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through late 2014.
Henrique Oliveira: Adenocalcinoma Poliresidual; site-specific installation; Arthur Ross Gallery. Through January 18, 2015. See Talks.
The School of Atha: Collaboration in the Making of Children’s Books; celebrating the life and work of children’s book designer and art director Atha Tehon; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library; tour: October 31, 3 p.m. Through March 27, 2015.
Ongoing
Audubon’s Birds of America; double folio set, a new page shown every Wednesday; 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library.
IHP: The First 100 Years; archival documents; International House.
John Cage: How to Get Started; interactive installation of rarely heard performance; Slought.
Human Evolution: The First 200 Million Years; Hover Gallery, 2nd fl., Penn Museum.
Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum.
Sacred Spaces: The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.
The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.
Penn Museum Guided Tours
Tours begin at 1:30 p.m., Warden Garden.
1Food Tour: Delicious—and Good for You!
2 Greek Gallery Tour.
8 Egyptian Galleries Tour. Also November 15 & 22.
9 China Gallery Tour.
4 Torneranno i prati; Italian; 5:30 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Italian Studies).
6 The Secrets; screening followed by Q&A w/ Avi Nesher; Hebrew; 5 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). See Talks.
9 Local Color: Mexico; 2 p.m.; Penn Museum (Museum; Penn Humanities Forum).
13 Arsenal & The Virgin Soldiers; Andrew’s Video Vault double-feature; 8 p.m.; The Rotunda (Cinema Studies; The Rotunda).
Asian American Film Festival
Info.: http://phillyasianfilmfest.org/
$8, $6/students & seniors.
Showings at International House.
12 A Leading Man; 7 p.m.
13 Family Ingredients; 6:30 p.m.CICADA; 8:30 p.m.
14 Awesome Asian Bad Guys; 6 p.m.
Uzumasa Limelight; 7:30 p.m.
Sci-Fi & Horror Genre Shorts Program; 9:30 p.m.; free.
15 International Shorts Program; noon; free.
Eat With Me; 2:15 p.m.
Farah Goes Bang; 6:30 p.m.
Faraway; 8:30 p.m.
16 LOVE Shorts Program; noon; free.
Horn Please & Jeepney; documentary double feature; 2 p.m.
Approved for Adoption; 4 p.m.
Brahmin Bulls; 6 p.m.
Deutsches Haus–Social Experiments
Class of 1925, Gregory College House.
7 p.m.; PennCard required.
6 The Cabinet of Dr. Caligari.
20 The Wave.
International House (I-House)
Tickets: $9, $7/students, seniors unless noted; http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.
1 Björk: Biophilia Live (the film); 8 p.m., late night showing at 10:15 p.m.
6 The Big Lebowski.
7 Mon Oncle; French.
8 Il Sorpasso; Italian.
11 HERadventure, online, interactive film; $10, $7/students, seniors, $5/members.
20 La Dolce Vita; Italian.
22 Que Viva Mexico; Russian.
Aerobic Cardio Fitness Class; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays; St. Agatha’s and St. James Church, Parrish Hall (enter at back door); first class free, $8/class, $5/students; info.: Carolyn (267) 251-3842.
Penn Knitters; noon; Living Room, Penn Women’s Center. Thursdays.
Russian Tea; Russian conversation; 1-2:30 p.m.; Cafe Lounge, Williams Hall. Wednesdays.
5 Putting Together a Strong Job Talk: Science, Math and Engineering; academic career conference for doctoral students and postdocs; noon; Benjamin Franklin Room, Houston Hall (Career Services).
7 PPSA Lunch Walk; rain date November 11; noon; 36th & Locust Walk; register: www.sas.upenn.edu/signon/ppsa (PPSA).
8 CPR Training for Parents at Penn; 9 a.m.-noon; Family Resources Center, Lower Level; $10; register: parents@gsc.upenn.edu(Family Resource Center).
13 International Internships in Public Interest; 5:30 p.m.; Civic House Living Room (Civic House).
Class of 1923 Arena
Prices: www.upenn.edu/icerink
Public Skating; Sun. 1:30-3 p.m.; Mon. noon-1:30 p.m.; Wed. noon-1:30 p.m.; Fri. noon-1:30 p.m.; Sat. 5:30-7 p.m.
29 Thanksgiving Skate; 5:30-7 p.m.; free admission to anyone with a non-perishable donation.
HR: Be in the Know Biometric Screenings
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
3 TSE at Hutchinson Gym; 9 a.m.-3 p.m.
4Irvine Auditorium Amado Recital Hall; 9 a.m.-3 p.m. Also November 13, 10 a.m.-4 p.m.
5 Claire M. Fagin Hall; 9 a.m.-3 p.m. Also November 20, 8 a.m.-2 p.m.
6 Claudia Cohen Hall Terrace Room; 8 a.m.-2 p.m.
7 FRES Left Bank Conference Room; 8 a.m.-3 p.m. Also November 19, 9 a.m.-3 p.m.
10 Houston Hall Bodek Lounge; 8 a.m.-2 p.m. Also November 18 & 24, 9 a.m-3 p.m.
11 Dental (Schattner) Levy Lobby; 9 a.m.-3 p.m.
12 Meyerson Hall Lower Gallery; 9 a.m.-3 p.m.
14 Hoover Lounge Vance Hall; 9 a.m.- 3 p.m.
17 Towne Building Raisler Lounge; 9 a.m.-3 p.m.
21 Athletics Dunning Coaches’ Center Directors Room; 9 a.m.-3 p.m.
Morris Arboretum; 10 a.m.-1 p.m.
25 Penn Medicine Biomedical Research Building Lobby; 9 a.m.-3 p.m.
HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
6 Gentle Yoga; noon.
10 Flu Vaccine Clinic; 10 a.m.-1 p.m. Also November 18.
12 Chair Yoga; noon.
HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff.
Register:http://knowledgelink.upenn.edu
4 Brown Bag Matinee: Accountability That Works!; 1 p.m.
6 Writing Efficient Email; 9 a.m.-12:30 p.m.; $75.
STEP UP Introduction: First Steps to Excellence; 9 a.m.-noon; $150.
12 Brown Bag—10 Tips to Make your Boss your Biggest Fan; noon.
Brown Bag—Mastering the Art of Cover Letters; 1 p.m.
17 New Staff Orientation; 9 a.m.-12:15 p.m.
18 Creating a Network and Career Support System; 9 a.m.-noon; $75.
20 Career Management in the Age of the App; 12:30 p.m.; $40.
25Brown Bag Matinee: Time Management—A Productivity Plan; noon.
HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
5 From Overwhelmed to Leading the Life You Want; 4 p.m.
11 Dealing with Difficult People; noon.
Morris Arboretum
Register & Price: www.morrisarboretum.org
1 Nature’s Palette for Papermaking; 10 a.m.
Winter Wellness Walks; walk the Arboretum’s paved paths, in a beautiful, safe environment; 10:30 a.m. Saturdays through March 28, 2015.
2 Pastry Making Workshop; 1 p.m.
3 Introduction to Photoshop; 7 p.m. Mondays through December 8.
5 Madagascar: A Fascinating Island Biota; 7 p.m.
Sustainability in the Garden; 7 p.m.
8 Pickling; 10 a.m.
Painting with Watercolor and Colored Pencil; 12:30 p.m. Saturdays through November 22.
16 Tea Tasting and History; 1 p.m.
23 Thanksgiving Harvest Centerpiece; 1 p.m.
Penn Home Ownership Services
Info.: www.upenn.edu/homeownership
7 Home Buying Through PHOS; noon; 3624 Market St.
18 Financing Your Home; noon; Division of Public Safety Seminar Room, 4040 Chestnut St.
Van Pelt-Dietrich Library
Register: http://guides.library.upenn.edu/
3 Canvas Office Hours; 10 a.m.; rm. 128, WIC. Also November 12, 2 p.m. & November 18.
Refworks for Health and Life Science Resources—Veterinary; 4 p.m.; Fairchild Classroom, Hill Pavilion.
Zotero; 6 p.m.; Goldstein Electronic Classroom. Also November 17, 21, 10:30 a.m. & 24.
4 EndNote for Health and Life Science Resources—Veterinary; noon & 4 p.m.; Fairchild Classroom, Hill Pavilion.
WORDLAB; 1:30 p.m.; Vitale II Media Lab. Also November 11, 18, 25.
Copyright Help Office Hour; 3 p.m.; rm. 125, WIC. Also November 11, 18, 25.
5 Audacity: Record, Remix, Reflect; 10 a.m.; Class of ’68 Seminar Room, WIC.
Empirical Methods in Lit Lab; 2 p.m.; Vitale II Media Lab. Also November 12, 19 & 26.
Bloomberg 101; 3:30 p.m.; Yablon Financial Resources Lab. Also November 12, 19.
7 Programming for Everybody (Python); 9 a.m.; Vitale II Media Lab. Also November 14, 21, 28.
10 Cross-Cultural Communication Styles; noon; Collaborative Classroom.
11 Sharing Research Through Social Media: Scholarly Commons, Academia.edu and more; noon; Kislak Seminar Room.
Canvas Basics; 1 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.
12 RefWorks; 2 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.
13 Assessment and Grading in Canvas; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
21 Monthly Kislak Wikipediathon; 11:30 a.m.; Vitale II Media Lab.
12 WXPN Policy Board Meeting; noon; 3025 Walnut St.; open to the public; info.: (215) 898-0628.
14 Penn Professional Staff Assembly; 11 a.m.; rm. 435, Claire Fagin Hall; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu
16 Relâche in Residence: Streams of Consciousness Brought to Life; 3 p.m.; Penn Museum; $15, $10/Museum members & students w/ PennCard; tickets: http://tinyurl.com/oopuv2z (Museum).
21 Intercultural Journeys: Songs for Peace; live Afro-Brazilian concert; 7:30 p.m.; International House; $15, $10/IHP members, $8/students; tickets: http://ihousephilly.org/ (I-House).
Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org
1 An Evening with Patti Austin; Grammy award-winning vocalist; 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75.
16 Arturo Sandoval Quintet; 7 p.m.; Grammy, Emmy and Billboard award-winning Cuban trumpeter; 7 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75.
Music Department
5 A Birthday Celebration Concert Honoring George Crumb and Richard Wernick; Daedulus Quartet; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.
10 Ensemble Epomeo; Caroline Chin, violin; David Yang, viola; Kenneth Woods, cello; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.
15 University Choir; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $5, free w/PennCard.
World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing, see: http://philly.worldcafelive.com/
1 WXPN Welcomes World Cafe Live 10th Anniversary Show; Valerie June and Sean Hayes; doors-7 p.m., show-8 p.m.; $10.
1 Opposite of Loneliness: A (Dis)Connection Project; connectivity and communication in the 21st century; 2 & 6:30 p.m.; Clase of ’49 Auditorium, Houston Hall; tickets sold on Locust Walk, $10, $8/students, free/faculty (iNtuitions).
14 The Bluest Eye; stage adaptation of the book by Toni Morrison; 8 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; tickets sold on Locust Walk, $8/in advance, $10/door. Also November 15, 1 & 8 p.m. (African-American Arts Alliance).
Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org
13 Kibbutz Contemporary Dance Company: If At All; explores an abstract and circular chain of events in relationships; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-60. Also November 14, 8 p.m.; November 15, 2 & 8 p.m.
20 Fefu and Her Friends; play’s themes of gender roles, sexuality and love between women; 7 p.m.; Bruce Montgomery Theatre; $7, $5/PennCard. Also November 21, 7 p.m.; November 22, 2 & 7 p.m. (Theatre Arts).
Antigona; Soledad Barrio & Noche Flamenca; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75. Also November 21, 8 p.m.; November 22, 2 & 8 p.m.; November 23, 3 p.m.
READINGS/SIGNINGS |
< Index |
3 The Voice of Pistoletto; Michelangelo Pistoletto, artist & Alain Elkann, journalist; 6 p.m.; Slought; RSVP: johnston@sas.upenn.edu(Slought; Italian Studies).
13 New Slow City: Living Simply in the World’s Fastest City; William Powers; 6 p.m.; Penn Book Center (Penn Book Center).
Kelly Writers House
All events located in Arts Café.
RSVP: wh@writing.upenn.eduif stated.Info.: www.writing.upenn.edu/wh
1 Writers House Open House; 2 p.m.; RSVP: whhomecoming@writing.upenn.edu
Writing for Children and Young Adults; Lorene Cary, Beth Kephart, Jordan Sonnenblick & Kathy DeMarco Van Cleve; 4 p.m.; RSVP: whhomecoming@writing.upenn.edu
3 Reckoning with 1968; David Wyatt & Al Filreis; 6 p.m.
4 A Fiction Reading; Mary Kay Zuraleff; 6 p.m.
6 A Poetry Reading; Rosemarie Waldrop; 6 p.m.
10 The Art of the Interview; Marty Moss-Coane; noon; RSVP.
11 The Sussman Poetry Program; Daisy Fried, Teresa Leo & Kasey Jeuds; 6 p.m.
13 Writing about TV: Girls; 6 p.m.
14 Plotting Premodern Biography; Paul Strohm; noon; RSVP.
17 Bernheimer Symposium: The End of the World; 6 p.m.
18 Writing About Art; 6 p.m.
19 Speakeasy Open Mic Night; Rosa Escandon; 7:30 p.m.
Penn Bookstore
Events at 6 p.m. unless otherwise specified. Info.: www.upenn.edu/bookstore
4 Impolite Conversations: On Race, Politics, Sex, Money and Religion; John Jackson; 7 p.m.
5 Promoting Racial Literacy in Schools: Differences that Make a Difference; Howard Stevenson; 5:30 p.m.
6 Visions of Teaoga; Jim Remsen.
10 War is Not a Game; Nan Levinson.
11 Stalin Volume 1: Paradoxes of Power, 1878-1928; Stephen Kotkin; 7 p.m.
17 Leo the Maker Prince; Carla Diana.
1 The Penn Ghost Project 1884-2014: Studying the Intangible through the Tangible; 10 a.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://www.alumni.upenn.edu/ (Penn Libraries).
Penn Back Then; web-based audio scrapbook; 10:30 a.m.; College Green and various locations around campus; info.: https://www.sas.upenn.edu/event-series/penn-back-then (SAS).
2 Philadelphia Writing Project 2nd Annual Walk for Literacy; a walk to support writing camp scholarships; 8 a.m.; Penn Park, Shoemaker Green; register: https://www.eventbrite.com/e/walk-for-literacy-tickets-12610216497 (GSE).
3 PennDesign Admissions Open House; talk to students and faculty, meet with financial aid staff and tour the studios and facilities, for prospective graduate students; 8:30 a.m.-6:30 p.m.; Meyerson Hall; register: http://tinyurl.com/kmdx7vt (PennDesign).
4 Election Day; various polling locations on-campus; 7 a.m.-8 p.m.; info.: (215) 898-6118 (Government and Community Affairs).
7 Study Abroad and International Opportunities Fair; 11 a.m.-3 p.m.; Hall of Flags & Bodek Lounge, Houston Hall; PennCard required; for undergraduates only (Penn Abroad; Career Services).
11 Freshman Fuerza: Thanksgiving Dinner; Thanksgiving family style dinner, holiday themed activities; 6-7:30 p.m.; rm. 108, ARCH (La Casa Latina).
16 Grist Mill Demonstration Day; visit the 18th century mill and see how corn was milled; noon-3 p.m.; Morris Arboretum; free w/ admission (Arboretum).
19 Penn GIS Day; in conjunction with National GIS Day–real world applications and innovations stemming from uses of Geographic Information Systems; 10 a.m.-2 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
National Distance Learning Week
Info.: www.sas.upenn.edu/onlinelearning
10 Online Learning Studio Open House; 3-5 p.m.; ste. 5W, 3624 Market St.
11 Teaching Online for Credit and in Coursera; panel w/ Carol Muller, music; Peter Struck, classical studies; Ed Dixon, German; moderated by Peter Decherney, English; 10-11:30 a.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library.
12 Reflections on Revolutionary Ideas; Alex Guerrero, philosophy and students from his recent massive open online course; 1-2 p.m.; view at www.sas.upenn.edu/onlinelearning
14 Structured, Active, In-Class Learning; panel w/ Rogers Smith, political science; Rebecca Stein, economics; Cathy Turner, English; moderated by Julie McGurk, biological basis of behavior; 3-4:30 p.m.; Active Learning Classroom, ARCH.
Penn Museum
Info.: www.penn.museum
1 Day of the Dead; music, storytelling, arts and crafts and other fun activities; 11 a.m.-4 p.m.; free w/ admission.
Treasure Sale & Shows; 11 a.m.-5 p.m.; Kintner-Dietrich Gallery Wing; tickets: http://wcpennmuseum.com/tickets/ Also November 2, 11 a.m.-4 p.m.
19 P.M. @ Penn Museum–Drinks with the Sphinx; includes one free drink for ages 21+ guests; 6 p.m.; $20, $15/Museum members.
Tickets & venues: www.pennathletics.com
1 Field Hockey vs. Brown; noon.
Football vs. Brown; Homecoming; 1 p.m.
(W) Soccer vs. Brown; 5 p.m.
Wrestling; NWCA All-Star Classic; 7 p.m.
(M) Soccer vs. Brown; 7:30 p.m.
7 (W) Swimming vs. Columbia; 6 p.m.
Volleyball vs. Dartmouth; 7 p.m.
8 Volleyball vs. Harvard; 5 p.m.
9 (M) Swimming vs. Connecticut; noon.
(W) Swimming vs. Connecticut; noon.
15 (M) Heavyweight Rowing; Pairs Stake Race Scrimmage; time TBA.
Football vs. Harvard; 1 p.m.
(M) Basketball vs. Delaware State; 4:30 p.m.
(M) Soccer vs. Harvard; 7 p.m.
18 (M) Basketball vs. Rider; 7 p.m.
19 (W) Basketball vs. La Salle; 7 p.m.
22 (M) Basketball vs. Lafayette; 7 p.m.
23 Wrestling; Keystone Classic; all day.
25 (W) Basketball vs. New Hampshire; 7 p.m.
1 Art History Matters; panel discussion; 10 a.m.; rm. 419, Fisher-Bennett Hall (History of Art).
3 Daa?! Zaa?! Discussing Paronomasia in West Africa; Elias Saba, NELC; 3:30 p.m.; rm. 303, Towne Bldg. (Middle East Center).
Global Spencerism; Bernard Lightman, York University; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
The Architecture as a Mechanism of Social Integration; Giancarlo Mazzanti, Mazzanti & Arquitectos S.A.; 6:30 p.m.; Meyerson Hall (PennDesign).
Opportunities & Risks in Global Real Estate Investing; Samuel Zell, Equity Group Investments; 6:30 p.m.; Ambani Auditorium, Jon M. Huntsman Hall (Real Estate Center).
4 Social Impact Executive Speaker Series; Andre Agassi, retired professional tennis player, founder of the Andre Agassi Foundation; 4:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; PennCard required (Lauren and Bobby Turner Social Impact Executive Speaker Series; Wharton).
Preservation in Contemporary Yangon; Kecia Fong, University of Western Sydney; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).
Searching for Levan Davydovich: Truth, Justice and Gulag Rumors before the Secret Speech; Sam Casper, history; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
Sports Medicine: Inside and Out; Elizabeth Davidson & Liz Arbitier, New Bolton Center; 6:30 p.m.; Alumni Hall, NBC; RSVP: (610) 925-6500 (Penn Vet).
Venice by Electric Moonlight; Jennifer Scappettone, author; Charles Bernstein & Jean-Michel Rabaté, English; 6:30 p.m.; Slought (Slought).
5 Nostalgia and Neoliberalism in Post-Apartheid South Africa; Amber Reed, anthropology; noon; rm. 104, Claudia Cohen Hall (The Africa Center).
Prevalences, Penalties and the Demographic Risks of Poverty; David Brady, WZB Social Science Research Center; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Systems-based Analysis of Host-Pathogen Interactions; Sumit Chanda, Sanford-Burnham Medical Research Institute; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
A Tasty Art Nugget in 12 Minutes Flat!; Dejáy Duckett, Arthur Ross Gallery; noon; Arthur Ross Gallery (ARG). See Exhibits.
Design of Biotic-Abiotic Interfaces using Liquid Crystals; Nicholas Abbott, University of Wisconsin; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).
Viral Texts and the Technologies of Authorship; Ryan Cordell, Northeastern; 5 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://tinyurl.com/naolfef (Penn Humanities Forum; Penn Libraries).
Monumental Grandeur of the Mississippi Valley; Megan Kassabaum, anthropology; 6 p.m.; Penn Museum; $5, $2/members, $10/door;register: www.penn.museum/greatwonders (Museum).
Wayfaring: Conversations on Travel, Art & Culture; Albert Maysles, 2013 National Medal of Arts winner; 7 p.m.; International House; $10, $8/students, seniors, $5/members (I-House).
6 A Tale of Two Mosques: Indian Religious Entrepreneurs in America and Japan; Nile Green, UCLA; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).
Protein Ensembles by X-ray Crystallography; James Fraser, UC San Francisco; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
Master Class; Avi Nesher, filmmaker; 1:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (Cinema Studies). See Films.
Auxin Perception and Signaling in Arabidopsis; Mark Estelle, UC San Diego; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Labs (Biology).
Race, Ballots and the Origins of Community Control; C.L. Harris, Center for Africana Studies; 4 p.m.; Max Kade Room, 3401 Walnut Street; RSVP: africana@sas.upenn.edu (Center for Africana Studies).
Mechanical Brains and Responsible Choices; Michael Moore, University of Illinois Urbana-Champaign; 4:30 p.m.; rm. 240A, Silverman Hall; RSVP: info@neuroethics.upenn.edu (Neuroethics).
The Political Economy of Post-Neoliberal Latin America; Maristella Svampa, CONICET & Claudiney Pereira, Arizona State University; 4:30 p.m.; Silverstein Forum, Stiteler Hall (Democracy, Citizenship & Constitutionalism).
A Gendered Reading of the Tunisian Constitution: How Women Achieved Great Strides in Democratic Standards by Preaching Gender Standards; Amel Mili, Wharton; 5:15 p.m.; rm. 231, Fisher-Bennett Hall (Middle East Center).
John Florio: A Worlde of Wordes; Hermann Haller, CUNY; 6 p.m.; Henry Charles Lea Library, Van Pelt-Dietrich Library (Italian Studies).
7 CASI Talk; Anirudh Krishna, Duke; noon; ste. 560, CASI (CASI).
The Private Sector as Public Servant; Lisa Jackson, Apple; 2 p.m.; rm. 200, College Hall; RSVP: www.upenn.edu/survey/lisajackson (FRES; ISC).
10 Darfur Political Economy; Hamid Ali, American University in Cairo; noon; rm. 104, Claudia Cohen Hall (The Africa Center).
Housing for All New Yorkers; Alicia Glen, Housing and Economic Development, City of New York; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).
Drawings, Objects, Buildings; Kutan Ayata & Michael Young, Young & Ayata; 6:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (PennDesign).
Popular Anger, or Planned Pogrom; Michael Meyer, Katz Center; 6:30 p.m.; Lynne B. Harrison Library, Penn Hillel (Jewish Studies Program).
11 Local Funds and Political Competition: Evidence from the National Rural Employment Guarantee Scheme in India; Abhiroop Mukhopadhyay, Indian Statistical Institute; noon; ste. 560, CASI (CASI).
Weekly-Paid Professional Staff Assembly Speaker Series; 12:30 p.m.; Ben Franklin Room, Houston Hall (WPPSA).
Money Talks: Arai Hakuseki vs. Ogyu Sorai on the Value of Currency; Federico Marcon, Princeton; 4:30 p.m.; rm. 285, McNeil Bldg. (CEAS).
New Perspectives on the Soviet Union under Late Socialism; Claire Kaiser & Alex Hazanov, history; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
12 Gestures in Animation; Joshua Mosley, fine arts; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
Innate Immune Mechanisms for Viral RNA Detection: RIG-I and MDA5; Sun Hur, Harvard; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).
What You Can’t See Is What You Get: Color, Community and Citizenship in an Aspiringly “Post Racial” Democracy; John Jackson, SP2; 4 p.m.; rm. B-20, Evans Bldg.; RSVP: oaaeop@pobox.upenn.edu (OAA•EAP).
New Paradigm for Physics Beyond the Standard Model; Pavel Fileviez Perez, Max Planck Institute; 4 p.m.; rm. A8, DRL (Physics & Astronomy).
New Shades of Blue: Black Women Singers in the Seventies; Farah Jasmine Griffin, Columbia; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://tinyurl.com/mtoph5x (Penn Humanities Forum).
Recent Work, AMO; Reinier de Graaf, OMA; 6:30 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).
13 The state of Kurdistan and the State of Kurdistan; Brendan O’Leary, political science; noon; Hourglass Room, Inn at Penn (PASEF; ASEF).
Translational Control of Cancer and Autism via the mTOR Pathway; Nahum Sonenberg, McGill; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).
See Something? Say Something! Archaeological Ethics and the Gray Areas of Papyrology; Douglas Boin, Saint Louis University; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum; Penn Cultural Heritage Center).
The Chemical Language of Worms: A Modular Library of Small Molecule Signals; Frank Schroeder, Cornell; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Laboratories (Biology).
Brains on Show: Neuroscience in the Visual Arts; Hugo Spiers, University College London; 4:30 p.m.; rm. 240A, Silverman Hall; RSVP: info@neuroethics.upenn.edu (Neuroethics; Visual Studies).
Recent Work; Christophe Girot, ETH Zurich, Switzerland; 6 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).
14 CASI Talk; S. Chandrasekhar, Indira Gandhi Institute for Development Research; noon; ste. 560, CASI (CASI).
Education & Inequality/Race, Ethnicity & Immigration; Bo Paulle, University of Amsterdam; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).
Productivity Paradox Precluded: Computing at the German Allianz Insurance Company; Corinna Schlombs, RIT; 2 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
The Corporeity of Light in Medieval Italian Painting; Christopher Lakey, Johns Hopkins; 3:30 p.m.; Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).
15 Hatshepsut: How a Woman Ascended the Throne of Ancient Egypt; Kara Cooney, UCLA; 3:30 p.m.; Penn Museum; $10, $7/members & PennCard holders, $5/students (Museum/ARCE-PA).
17 Longitudinal and Experimental Research in Criminology; David Farrington, Cambridge; noon; The Jerry Lee Center (Criminology).
Rights Protections Lawyers in China; Thomas Kellogg, Columbia; 3 p.m.; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (CSCC).
Penn Center for Innovation Lecture III; Mark Allen, ESE/MEAM & Boon Loo, CIS; 5 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (Chemistry).
Hidden Motives; Preston Scott Cohen, Harvard; 6:30 p.m.; Meyerson Hall (PennDesign).
18 Mapping the Boundaries of Human Language; Julie Legate, linguistics; noon; Café 58, Irvine Auditorium (SAS).
Information and Power in the Colonial World; Alejandra Dubcovsky, Yale; 4:30 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Room, McNeil Center for Early American Studies (History)
19 An SIV Model of HIV Eradication: Role of Myeloid Cells in HIV Latency; Janice Clements, Johns Hopkins; noon; Austrian Auditorium, CRB (CFAR).
Historicizing Explanations of Social Movement Repression: The (In)Stability of Repressive Predictors; Jennifer Earl, University of Arizona; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Public Platforms and Anonymity: Real Name Policies and Freedom of Speech; Mathias Klang, University of Göteborg; 12:15 p.m.; rm. 300, Annenberg School (Center for Global Communication Studies).
Why was Charles Darwin Aboard the HMS Beagle?; Keith Thomson, American Philosophical Society; 2 p.m.; Morris Arboretum; $20, $15/members; register: https://online.morrisarboretum.org/CBOG (Arboretum).
Frustrated Filaments and Crystalline Caps: Defect Patterns in Flexible Assemblies; Greg Grason, UMass Amherst; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).
The Colors of Human Skin; Nina Jablonski, Penn State University; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://tinyurl.com/kevoy3t (Penn Humanities Forum).
20 Art Cinema: An Indian Genealogy of the Category; Rochona Majumdar, University of Chicago; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).
Matters of Race: Brown, Ferguson and the Unfinished Civil Rights Agenda; Sherrilyn Ifill, NAACP Legal Defense and Educational Fund, Inc.; 5:30 p.m.; Law School (Center for Africana Studies; Penn Law).
Visiting Artist; Yael Bartana; 6:30 p.m.; Tuttleman Auditorium, Institute of Contemporary Art (PennDesign).
21 CASI Talk; Sonalde Desai; University of Maryland; noon; ste. 560, CASI (CASI).
Temporalities and Geographies of Fashion in Art of the Romantic Period; Susan Siegfried, University of Michigan; 3:30 p.m.; Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).
22 Amazons: Warrior Women in Myth, Art and History; Adrienne Mayor, Stanford; 1 p.m.; Penn Museum (Museum).
24 Trafficking Culture: Researching the Global Traffic in Looted Cultural Objects; Simon Mackenzie, Neil Brodie & Donna Yates, University of Glasgow; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).
Hypothalamic Micro-Inflammation: A Common Cause of Aging and Metabolic Syndrome; Dongsheng Cai, Albert Einstein College of Medicine; 2:30 p.m.; Smilow Center for Translational Research; register: http://www.med.upenn.edu/aging/events.shtml (IOA).
China and International Human Rights; Sophie Richardson, Human Rights Watch; 3 p.m.; rm. 345, Fisher- Bennett Hall (CSCC).
India’s Toxic Transition: Poison, Pollution and Public Health, 1870-1930; David Arnol, University of Warwick; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
Contested Citizenship of the Arab Spring & Beyond; Gal Levy, University of Kansas; 5:15 p.m.; rm. 141, Fisher- Bennett Hall (Middle East Center).
25 Annenberg Seminar in History; Dan Richter, history & David Ruderman, religious studies; 4:30 p.m., rm. 209, College Hall (History).
|